Investiční proces

Systémové upozornění
Hlavní informace

Abychom dosáhli optimální skladby investičního portfolia, nakupujeme investiční víno z několika zdrojů. Nejčastěji se jedná o přímý nákup od vyhlášených vinařství, tzv. châteaux, od kterých jsme na základě dlouhodobě budované důvěry získali alokace, tedy kvóty na nákup En Primeuer. Další část nákupů realizují portfolio manažeři jakožto licencovaní brokeři na Londýnské burze investičních vín (Livex). Víno v některých případech nakupujeme také prostřednictvím prověřených evropských specializovaných obchodníků s investičními víny.

Každou investiční příležitost důkladně vyhodnocujeme a zvažujeme nejvhodnější formu nákupu vína. Naše investiční cíle dosahujeme vhodnou kombinací nákupu nalahvovaného vína a investic ve formě tzv. En Primeur.

Co je to En Primeur?

En Primeur je mladé víno pocházející ze sklizně předchozího roku, které před nalahvováním a uvedením k prodeji zraje dva roky v sudech. Obchodníci nakupují En Primeur po ochutnávkách, která pořádají jednotlivá vinařství v Bordeaux. Koupě En Primeur v podstatě představuje kontrakt na budoucí dodávku již nalahvovaného vína s dvouletým odkladem dodání. Díky tomu, že En Primeur představují vysoce kvalitní vína za nejnižší dostupné ceny, tvoří tato vína v portfoliu Wine Investment Partners významnou část.

Co je to alokace?

Alokací označujeme procentuální podíl produkce, na který získal obchodník přednostní nárok. Protože se jedná o nákup bez prostředníků, obchodník nakupuje vína za nejlepší ceny. Výše kvóty je odvozená od standardního objemu úrody. V případě vyšší úrody je alokace všem obchodníkům poměrně zvýšena, v případě nižší úrody naopak ve stejném poměru snížena.

Jakým způsobem lze alokace získat?

Získání alokace je výsledkem velmi obtížného a dlouhodobého procesu budování vztahu a důvěry s jednotlivými vinařstvími, tzv. châteaux a jejich obchodními zastoupeními. Wine Investment Partners vlastní alokace u řady významných vinařství z oblasti Bordeaux a Burgundska a může tak realizovat nákupy investičních vín za aktuálně nejvýhodnější ceny.